SK CZ

Okolí a turistika: Lázně Teplice

 

Doubravka

Hradní vrch Doubravka (393 m. n. m.) se rozprostírá na východním okraji města Teplice. Stavbu hradu začal v roce 1483 vnuk husitského hejtmana Jakoubka z Vřesovic – Jan Ilburk. Pozdněgotický hrad byl v 16. století přebudován na mohutnou pevnost. V 17. století byla obrana Doubravského vrchu rozšířená ještě o sedm kulatých věží. Hrad padl až během třicetileté války. Dodnes se zachovala pouze jeho část - většina hradeb, z nichž je velmi pěkná vyhlídka na celé lázeňské město Teplice. Zajímavý je však i samotný hradní kopec, protože na něm rostou rostliny, které kvetou jen jednou za 50 let.

 

Hrad Střekov

Přímo v Ústí nad Labem se nachází hrad Střekov, tvořící dominantu města. Hrad se vypíná na sto metrů vysoké skále. Byl postaven v roce 1318, aby chránil významnou obchodní cestu. V letech 1913 – 1936 byla pod hradem na řece Labi postavena Masarykova zdymadla s plavební komorou a elektrárnou. Proto je z hradu pěkný výhled nejen na město Ústí nad Labem, ale i na jezerní plochu vodní elektrárny a na technické památky. V hradním paláci se dnes nachází expozice historie hradu a ústeckého regionu.

 

Písečný vrch

Jedná se o tradiční výletní místo, vrch se nachází na východním okraji lázní Teplice. Mezi místní botanickou zahradou a vrchem se nachází i písečný lom, jižní a severní svahy Písečného vrchu jsou zase pokryté ovocnými sady. Okolo vrchu se rozprostírá několik skalních stěn a také vyhlídka a hvězdárna. Písečný vrch je zajímavý i z geologického hlediska.

 

Chránené krajinné územie Labské pískovce

Labské pískovce jsou vyhledávaným rekreačním územím celé oblasti. Chráněnou krajinnou oblastí byly vyhlášeny v roce 1972; rozloha CHKO Labské pískovce činí 300 km². Území zahrnuje obce Petrovice, Libouchec, Tisá a pokračuje až do Německa. V okolí drobných vodních toků se tu nacházejí zajímavé skalní útvary. Celé území je chráněné a můžeme tu najít několik druhů vzácných rostlin a živočichů. Součástí chráněného území jsou i zajímavě tvarované Ostrovské skály, vyhledávané především horolezci.

© lazne-teplice.cz
Hotely / Pobyty / Akční Nabídka TOPlist